TelegramLogo

سی تی اسکن CT scan

CT scan

سی تی اسکن (CT اسکن، CT scan)، به عنوان اسکن کامپیوتری شناخته شده است، با استفاده از اشعه ایکس و پردازش تصاویر کامپیوتری از زوایای مختلف بدن تصویر برداری می کند و به پزشک معالج این امکان را می دهد که بدون ایجاد برش روی بدن بیمار درون بدن را مشاهده ی دقیق نماید و نسبت به معالجه ی بیمار اقدام کند. اسکن های دیگر شامل توموگرافی محوری (CAT scan) و توموگرافی کامپیوتری است.

با استفاده از مجموعه ی تصاویر رادیوگرافی دوبعدی که در اطراف یک محور قابل چرخش گرفته شده است و پردازش هندسی کامپیوتری، تصاویر سه بعدی را از داخل بدن ایجاد می کند. شایع ترین کاربرد تصويربرداری پزشکی CT-CT است که از تصاویر آن برای اهداف تشخیصی و درمانی در رشته های پزشکی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

به منظور نشان دادن ساختارهای مختلف بدن بر اساس توانایی آنها در جذب اشعه ایکس از سی تی اسکن استفاده می کنند. تصاویر برداری به صورت افقی و عمودی دریافت می شود و به صورت دو بعدی یا سه بعدی ارائه می گردد. کاربردهای دیگر سی تی اسکن در باستان شناسی تصویر برداری از محتویات سارکوفاگی است. افرادی که سی تی اسکن را انجام می دهند رادیوگرافی یا تکنولوژیست های رادیولوژیک نامیده می شوند.

استفاده از CT در طی دو دهه گذشته در بسیاری از کشورها به طور چشمگیری افزایش یافته است. حدود 72 میلیون اسکن در سال 2007 در ایالات متحده انجام شد.

توموگرافی کامپیوتری

اصطلاح "توموگرافی کامپیوتری" (CT: Computed Tomography) اغلب برای اشعه ایکس استفاده می شود.

CT scan2

 

انواع CT

انواع دیگر CT شامل:

  • توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)
  • توموگرافی کامپیوتری انتشار تک فوتون (SPECT)
  • توموگرافی اشعه ایکس

جهت سفارش آنلاین خدمات در منزل اینجا را کلیک کنید 

Cantact us 

شعبه مرکز 88343500 به صورت شبانه روزی


شعبه شرق 77090019 به صورت شبانه روزی

 

شعبه شمال 22961271 به صورت شبانه روزی