TelegramLogo

تفاوت بین CT Scan و MRI چیست؟

اسکن سی تی اسکن و اسکن MRI هر دو تصاویر تشخیصی از داخل بدن شما را فراهم می کند. با این حال، این وظیفه مهم را به شیوه های مختلف انجام می دهند. در اینجا چندین تفاوت اصلی بین اسکن CT و اسکن MRI وجود دارد.

Difference Between a CT Scan and an MRI1

تابش

CT اسکن:

که برای توموگرافی کامپیوتری کوتاه است، از تکنولوژی اشعه ایکس برای تولید تصاویر تشخیصی استفاده می کند. اشعه ایکس نیاز به دوز کمی از تابش یونیزه دارد. اساسا، اسکنر سی تی بر روی یک محور چرخش می یابد و تصاویر دو بعدی ای از بدن فرد را از زوایای مختلف می گیرد. هنگامی که یک کامپیوتر تمام این تصاویر مقطعی را با هم در یک مانیتور قرار می دهد، نتیجه یک تصویر سه بعدی از داخل بدن است که می تواند وجود بیماری یا آسیب به پزشک را نشان دهد.

اسکن MRI:

به جای استفاده از تابش یونیزه، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) با استفاده از امواج رادیویی و مغناطیسی قدرتمند برای تولید تصاویر تشخیصی استفاده می کند. یک اسکنر MRI می تواند یک میدان مغناطیسی را که تمام پروتون های بدن شما را تشکیل می دهد اعمال کند. امواج رادیویی برای این پروتون ها در انفجارهای کوتاه اعمال می شوند که به نوبه خود سیگنال هایی را که توسط اسکنر MRI برداشته شده است، مرتبط می کند. کامپیوتر سیگنال ها را پردازش می کند و یک تصویر سه بعدی از بخش مورد بررسی بدن را تولید می کند.

زمان

سی تی اسکن ها معمولا تصاویر تشخیصی را سریعتر از اسکن MRI می گیرند. به عنوان مثال، سی تی اسکن اغلب می تواند در کمتر از 5 دقیقه تکمیل شود، در حالی که MRI به طور متوسط ​​30 دقیقه طول می کشد.

Difference Between a CT Scan and an MRI2

هدف

سی تی اسکن و MRI نیز برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

CT اسکن:

سیتی اسکن برای تشخیص صدمات شدید در سر، قفسه سینه، شکم، ستون فقرات و لگن، به خصوص شکستگی بسیار مفید است.

سی تی اسکن نیز برای تعیین دقیق اندازه و محل تومور استفاده می شود.

اسکن MRI:

MRI ها اغلب برای بهتر تشخیص بافت نرم، مفاصل، تاندون ها و رباط ها را انجام می دهند.

پزشکان اغلب MRI را برای اسکن مغز، ستون فقرات، گردن، پستان، شکم و ماهیچه ها انجام می دهند.

MRI یک ابزار بسیار مناسب برای ارزیابی رباط های ستون فقرات و نخاع است.

جهت سفارش آنلاین خدمات در منزل اینجا را کلیک کنید 

Cantact us 

شعبه مرکز 88343500 به صورت شبانه روزی


شعبه شرق 77090019 به صورت شبانه روزی

 

شعبه شمال 22961271 به صورت شبانه روزی