TelegramLogo

سونوگرافی یا سونوگرامچیست؟

تصویربرداری سونوگرام یا سونوگرافی همه معانی مشابهی دارد. سونوگرام ها می توانند اولتراسوند نامیده شوند ولی اغلب به آن تصویربرداری اولتراسوند، اسکن اولتراسوند یا سونوگرافی نیز می گویند.

sonography1 

سونوگرافی (سونوگرام) روش غیرمخرب پزشکی است که به پزشکان کمک می کند تا شرایط بیماری را تشخیص و درمان کنند. این روش از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر بسیار خاص از داخل بدن بیمار استفاده می کند.

در سونوگرافی از تشعشع استفاده نمی شود و بیماران در معرض هیچ گونه اشعه ای نیستند.

تجهیزات سونوگرافی امواج صوتی با فرکانس بالا را تولید و از بدن بیمار عبور می کند. انعکاس امواج از بدن بیمار خارج و ضبط می شود. روش استفاده از این امواج مشابه تصویربرداری سونار از کف اقیانوس است. اساس کار آن مشابه امواج تولیدی خفاش ها برای دید در شب می باشد.

تکنولوژیست های آموزش دیده توانایی اندازه گیری فرکانس های مختلف اکو را دارند که با تصویربرداری های رایانه ای و جمع آوری داده های مختلف به تصویری بسیار دقیق دست می یابند.

sonography2

متخصصین مراقبت های بهداشتی از اولتراسوند استفاده می کنند تا یک بیمار را از لحاظ بیماری های مختلف مانند مشکلات قلب، رگ های خونی، کلیه ها، کبد یا سایر اعضای بدن بررسی کنند. از آنجا که تصاویر اولتراسوند در زمان واقعی تصویربرداری می شوند، می توانند حرکت اندام های داخلی یک فرد را نشان دهند، از جمله خون که از طریق رگ های خونی جریان می یابد.

تکنولوژی سونوگرافی بخصوص برای مشاهده فضاهای جامد و مایع دقیق است. مثلا در دوران بارداری، پزشکان آزمایشات اولتراسوند را برای بررسی جنین درون یک زن انجام می دهند و قادر به مشاهده ساختار و حرکت جنین می باشند.

سونوگرافی متعارف می تواند تصاویر دوبعدی از بدن را نشان دهد. با این حال پیشرفت های اخیر در تکنولوژی تصویربرداری سونوگرافی ایجاد شده است که تصاویر را بصورت سه بعدی البته با استفاده از همان دستورالعمل ها ایجاد می کند، اما رایانه ها داده های موج صدا را به تصاویر سه بعدی متصل می کنند. سونوگرافی چهار بعدی همان سونوگرافی سه بعدی در حال حرکت است.

 

جهت سفارش آنلاین خدمات در منزل اینجا را کلیک کنید 

Cantact us 

شعبه مرکز 88343500 به صورت شبانه روزی

 

شعبه شرق 77090019 به صورت شبانه روزی

 

شعبه شمال 22961271 به صورت شبانه روزی